Już tylko jeden dzień dzieli nas od rozpoczęcia kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy Ze względu Na Płeć”. Przez okres od 25 listopada do 10 grudnia nasilą się działania oraz akcje zwracające uwagę społeczeństwa na przemoc wobec kobiet. Akcja szesnastu dni jest międzynarodowa, została zainicjowana 25 lat temu przez Women’s Global Leadership Institute.

Daty trwania kampanii nie są przypadkowe. To 25 listopada, który został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet oraz 10 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Jednym z założeń jest zwrócenie uwagi na to, że prawa kobiet są nierozerwalną częścią praw człowieka. W tym roku temat przewodni Kampanii brzmi „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”.

Jeżeli chcesz się włączyć w obchody tej akcji to poniżej zamieszczam listę wydarzeń, które odbędą się w Lublinie. Podaję też link do strony prowadzonej przez  Fundację Autonomia, na której znajdziesz informacje dotyczące akcji w innych miastach (Fundacja zajmuje się ogólnokrajową koordynacją kampanii w Polsce).

Lubelskie wydarzenia w ramach Kampanii "16 Dni

Lublin:

Działania prowadzone przez Fundację HerStory

        1. Warsztaty WenDo prowadzone dla nastolatek w Gimnazjum nr 20  (26-27.11)

W latach 60. XX kobiety w Kanadzie stwierdziły, że mają dość przemocy, gorszego traktowania, napastowania. Mając dość bezczynności służb, które miały je chronić, postanowiły nauczyć bronić się same. Odkryły jak skutecznie poradzić sobie z napastnikiem. A z czasem zrozumiały, że najważniejsza jest pewność siebie. Odnalazły drogę do bezpieczeństwa. I tym jest WenDo, drogą kobiet (Wen – skrót od ang. women – kobiety, Dō – jap. Droga).

WenDo prowadzi się z kobietami dorosłymi, nastolatkami i dziewczynkami od 7 roku życia.

 

  1. Warsztaty z zakresu wizerunku płci w mediach prowadzone w szkołach w Lublinie i poza Lublinem.

Warsztat dla kobiet i dziewczyn, który ma na celu wgląd w obraz kobiety narzucany społeczeństwo, krytyczne spojrzenie na wizerunek kobiety, który pokazują nam Media i obalenie stereotypów związanych z kobiecością. Dodatkowo na warsztacie poruszane będą kwestię związaną z negatywnymi, wręcz niebezpiecznymi dla kobiet skutkami niektórych reklam. Uczestniczki nauczą się jak ASERTYWNIE reagować na mowę seksistowską , bronić swojego zdania i zasad, cenić swoje „Ja”, walczyć z uprzedzeniami zagrażającymi naszemu postrzeganiu siebie i naszej samoocenie. Warsztaty poprowadzi Julita Juros.

  1. Warsztaty z zakresu wizerunku płci w mediach w języku ukraińskim 03/12/2016 w Galerii Labirynt 

Warsztat, który odbędzie się w Lublinie, pierwszy raz prowadzony jest w JĘZYKU UKRAIŃSKIM. Powstał dzięki wsparciu fundacji Autonomia i fundacji HerStory. Prowadzi Natalia Jeroszenko. Osoby chętne proszone są o rejestrację: wysłanie wiadomości „Wezmę udział w warsztacie”, imię , nazwisko, wiek, numer telefonu – na adres mailowy gill@ukr.net do 01.12. Pytania można kierować pod nr. 538000014

  1. Warsztat WenDo 3-4.12 organizowany przez Punkt Kultury, skierowany do kobiet z dzielnic Stare Bronowice i Za Cukrownią. Prowadzenie – Lena Bielska.
  1. Marsz Odzyskać Noc – Reclaim The Night.
    Wieczorny przemarsz ze światłami (gromnice, świecie, latarki) w ramach demonstrowania naszej niezgody na przemoc wobec kobiet (fizyczną, seksualną, psychiczna, strukturalna, ekonomiczną, itd.).
    Badania i statystyki policyjne wskazują, że większość kobiet w naszym kraju doświadczyła przynajmniej raz jakiegoś rodzaju przemocy. Niemniej brak edukacji, patriarchat i ostracyzm środowiskowy sprawia, że albo nie rozpoznają tego jako przemoc (lub też nie są jej świadome, jak często w przypadku przemocy ekonomicznej) albo nie zgłaszają jej i nie poruszają publicznie tego tematu. Ostatnie wydarzenia w naszym kraju pokazują, że misterne ścieżki przemocy są i będą zakrojone na jeszcze większą skalę.Marsz został zainicjowany przez Fundację Herstory jednak jest tworzony oddolnie przez niezależny ruch kobiet.

Opisy działań przygotowała dla mnie Lena Bielska – prezeska Fundacji Herstory.

Tutaj znajdziesz wydarzenia odbywające się w innych miastach.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *