Nadal myślisz, że warsztaty antydyskryminacyjne nie są dla Ciebie? W takim razie przedstawię Ci 10 powodów dla których zmienisz zdanie!

Na początku opowiem Ci historię. Jakieś 6 lat temu też tak myślałam. Na swój pierwszy warsztat antydyskryminacyjny poszłam tylko dlatego, że … znajomym brakowało ludzi do projektu. Serio, tak to u mnie wyglądało. Pomyślałam sobie „Zrobię dobry uczynek bo oni będą mieli brakującą osobę, a ja może nauczę się czegoś nowego”. Totalnie nie wiedziałam czego się mogę spodziewać. Po szkoleniu, które trwało tydzień – wyszłam już jako inna osoba. Bardziej uważna na siebie i innych. Zaczęłam dostrzegać tak wiele rzeczy dookoła mnie, których wcześniej nie widziałam. Od tego czasu bardziej zwracam uwagę na to, że swoimi słowami kształtuję rzeczywistość wokół mnie, a wcześniej bym o tym nie pomyślała. Trener i trenerka zainspirowali mnie do tego stopnia, że chciałam chłonąć więcej i więcej. I robię to do tej pory. Sama zaczęłam uczyć. Od dwóch lat prowadzę warsztaty antydyskryminacyjne i dzięki nim pokazuje osobom, że świat nie jest czarno-biały.

Nie przekonało Cię to? To zapraszam do dalszej części artykułu!

 

10 powodów, dla których warto wziąć udział w warsztatach antydyskryminacyjnych:

 1. Będziesz bardziej wrażliwy/a.Nie, i nie ma tu co mówić, że wrażliwość jest tylko dla kobiet. Bo to jeden z powszechnie krążących stereotypów. Wrażliwość bardzo mocno łączy się z empatią i współodczuwaniem. A moim zdaniem bez empatii nie można zbudować trwałych i mocnych relacji z innymi. Bez tej cechy ludzie byliby robotami.
 2. Poznasz ciekawych ludzi, którzy nastawieni są na pomaganie innym. Ja poznałam tak swoich najbliższych przyjaciół i przyjaciółki, z którymi działam i spotykam się do tej pory.
 3. Będziesz bardziej uważna/ uważny na to, co się dzieje w Twoim otoczeniu. Dzięki temu będziesz częściej dostrzegała/ dostrzegał nierówności, które dotykają Ciebie, Twoich bliskich i innych osób. A przede wszystkim będziesz dostrzegać je szybciej, dzięki czemu w porę zareagujesz na nie.Pamiętaj. Nie reagowanie na dyskryminujące zachowania innych osób, jest dla nich cichym przyzwoleniem. Reagując pokazujesz, że się temu sprzeciwiasz!
 4. Wykształcisz postawę szacunku do innych osób. Zadaj sobie w głębi pytanie. Czy chcesz, aby inne osoby Cię szanowały? Lubisz być godnie traktowany/traktowana?
 5. Zajrzysz wgłąb siebie. Praca na własnych stereotypach i uprzedzeniach jest trudna ale ważna. Dzięki temu będziesz mieć wgląd w swoje emocje i postawy. Myślenie stereotypowe jest krzywdzące dla innych oraz dla nas samych. Bo my również możemy być postrzegane/ postrzegani przez pryzmat stereotypów innych osób.
 6. Wzmocnisz swoje relacje z innymi osobami poprzez pogłębioną autorefleksję, której się nauczysz na warsztatach.
 7. Zdobędziesz motywację do zmiany świata na lepsze. Wiadomo, że w jeden dzień go nie zmienimy, ale każdego dnia, możemy to robić drobnymi krokami. Im nas więcej tym lepiej! Chyba chciałbyś/ chciałabyś żyć w świecie, w którym nikomu nie dzieje się krzywda?
 8. Wzmocnisz swoją asertywność. Łatwiej będzie Ci postawić własne granicę, będziesz świadoma/ świadomy swoich praw, łatwiej przyjdzie Ci mówienie o swoich uczuciach.
 9. Zdobędziesz umiejętność prezentacji i wypowiadania się przed innymi ludźmi. A jeżeli to potrafisz to na warsztatach będziesz mieć możliwość poćwiczenia negocjacji i prezentowania własnego zdania. Tym bardziej, że podczas szkolenia panuje zasada otwartości i nie oceniania innych osób.
 10. Będziesz w stanie spojrzeć na rzeczywistość oczami osoby dyskryminowanej przez co wzrośnie Twoje zrozumienie dla ludzkiej różnorodności. Często pracuję dramą, dzięki której wcielamy się w różne role i później wyciągamy wnioski z różnych zachowań, tych wykreowanych na warsztatach oraz tych z własnych doświadczeń. 

Mogłabym tak wymieniać i wymieniać jakie korzyści wyniesiesz z warsztatów antydyskryminacyjnych. Mam nadzieję, że podejmiesz wyzwanie i staniesz twarzą w twarz ze swoimi stereotypami i uprzedzeniami. Praca ta nie jest łatwa ale uwierz mi, że bardzo owocna. Gwarantuję Ci, że jakość Twojego życia znacznie się poprawi.
Na początku warsztatów tworzymy wspólny kontrakt, który zapisujemy w punktach. Zasady proponowane są przez osoby uczestniczące. Ważne jest, aby dojść do wspólnego konsensusu w sprawie zaproponowanych zasad. Każdy punkt omawiamy wspólnie na forum. Robimy to po to, aby każda osoba czuła się bezpiecznie i swobodnie na warsztacie oraz po to, żeby współpraca przebiegała sprawnie.

PAMIĘTAJ! Ważną rzeczą przy wyborze warsztatów i szkoleń jest to, żeby dobrze sprawdzić wcześniej umiejętności, kompetencje i doświadczenie osób prowadzących. Bo warsztat może przeprowadzić każda osoba. Ale przeprowadzić umiejętnie, tak, aby jak najwięcej osób wyniosło z niego wartości dla siebie to już niekoniecznie.

 

Macie już doświadczenie z takimi warsztatami? Czy moje powody Was przekonują? Podzielcie się koniecznie ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzach! 🙂


23 Komentarze

Hamak Life · 01/02/2017 o 13:42

Ciekawe…spodziewałam się po tytule zupełnie czegoś innego, a z tego co piszesz, wyciągam wniosek, że to po prostu dobre warsztaty psychologiczne 🙂

elka · 01/02/2017 o 14:01

To ciekawe i naprawdę rozwojowe.Super sprawa.

Dorotka G · 04/02/2017 o 16:03

Muszę przyznać, że pierwszy raz słyszę o takich warsztatach dlatego z chęcią bym się na wybrała. =)

Ama Ndra · 04/02/2017 o 18:36

Bardzo fajne warsztaty, nigdy o takich nie słyszałam 🙂

Joanna Baranowska · 04/02/2017 o 21:01

Takie warsztaty mogą być niezwykle rozwijające. Moim zdaniem powinny być obowiązkowe w liceach. Sama do pewnych wniosków i odruchów dochodziłam latami (np. jak rozpoznać mowę nienawiści – czy też jej zapowiedź – na tyle szybko, aby zareagować od razu i ją zatrzymać).

  Klaudia Waryszak-Lubaś · 07/02/2017 o 07:56

  Dziękuję Joanna. Na tyle ile mogę współpracuję ze szkołami. Podstawówki, gimnazja, szkoły średnie. I najlepiej jest zaczynać jak najwcześniej a później powtarzać warsztaty cyklicznie. Za każdym razem osoby zabierają ze sobą coś nowego, odkrywają inną część siebie. Najbardziej satysfakcjonujące w tej pracy jest to, że widzę jak zmiana dokonuje się na moich oczach. Nie u wszystkich, ale nawet jak jedna osoba wyniesie coś dla siebie to dla mnie jest to mega sukcesem!

321startDIY · 08/02/2017 o 15:41

Życzyłabym sobie takich warsztatów w szkole mojej córki – chodzi teraz do ostatniej klasy podstawówki i widzę, że w tym wieku takie zajęcia bardzo by się tam przydały. Jak napisałaś Klaudio, im wcześniej tym lepiej.

  Klaudia Waryszak-Lubaś · 08/02/2017 o 18:08

  W szkołach też prowadzę takie warsztaty. Współpracuję z różnymi szkołami w Polsce. Zawsze z chęcią poprowadzę takie spotkania. Cieszę się, że podzielasz moje zdanie 🙂

Katarzyna Kuźnicka · 08/02/2017 o 15:44

Mnie przekonałeś 🙂 lubię uczestniczyć w szkoleniach. Wzmacnianie samego siebie i swojej “mocy dzialania” jest bardzo ważne. Kreujemy naszą rzeczywistość każdego dnia. Kiedy to dostrzegamy świat staje się lepszy 😉

Anna Mierzyńska · 08/02/2017 o 17:37

Super tekst! Ja społecznie też działam w przestrzeni antydyskryminacyjnej, dlatego już polubiłam fanpage. Im więcej mówimy o edukacji antydyskr., tym większa szansa na dotarcie z nią do innych.

  Klaudia Waryszak-Lubaś · 08/02/2017 o 18:05

  Wow! Super! Może uda nam się kiedyś zobaczyć i wymienić się doświadczeniami na żywo 🙂

   Anna Mierzyńska · 08/02/2017 o 19:23

   Byłoby świetnie. 🙂 W Białymstoku to super ważny temat.

Magnolia Pisze · 09/02/2017 o 07:15

Czytając, pomyślałam o swoich studiach psychologicznych. Jestem zaledwie po pierwszym semestrze, ale wiele rzeczy które w sobie odkryłam, czy zrozumiałam, pokrywa się z tym, o czym piszesz 🙂

Edyta moj-kawalek-podlogi · 09/02/2017 o 09:49

Świetna inicjatywa! Myślę, że warto zachęcać do brania udziału w warsztatach tego typu! 🙂

niebanalnezycie · 09/02/2017 o 11:33

Nigdy nie słyszałam o czymś takim. Dzieci w szkołach powinny przejść te warsztaty aby uczyć się szacunku do innych oraz siebie. 🙂

naszebabelkowo.blogspot.com · 27/02/2017 o 13:02

Sama jestem bardzo otwarta i myślę, że niewielu ludzi mogłoby powiedzieć, że doświadczyło z mojej strony jakiejkolwiek dyskryminacji. Ale faktycznie uważam, że każdemu przydałyby się takie warsztaty we współczesnym świecie, w którym “inność” ma niestety często znaczenie bardzo pejoratywne i jest postrzegana jako powód do wykluczenia i stygmatyzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *