Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Został on ustalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 roku, a obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na przestrzeganie pokoju oraz sprzeciw wobec wojen.

Światowy Dzień Zawieszenia Broni (bo tak inaczej nazywa się to święto), rozpoczyna się w momencie, gdy Sekretarz Generalny ONZ uderza w Dzwon Pokoju, który znajduje się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Na Dzwonie wyryty jest napis „Niech żyje absolutny pokój na świecie” (Long live absolute Word peace). Dzwon został podarowany przez japońską organizację World Peace Bell Association 8 czerwca 1954 roku. Jest on jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie.

Międzynarodowy Dzień Pokoju jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. Masa organizacji, instytucji czy grup nieformalnych czci ten dzień organizując happeningi i inne wydarzenia, lub upamiętnia go minutą ciszy. Ja zapaliłam świeczkę, aby uczcić pamięć osób poległych w konfliktach zbrojnych. A Ty jak celebrowałaś_eś ten dzień?

 

 

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *