W przeciągu kilku tygodni znaleźliśmy się w sytuacji, o której większość z nas nigdy nawet by nie pomyślała. To, że towarzyszy nam lęk jest całkiem normalne. Co zrobić, aby nie przejął nad nami kontroli? Jak sobie z nim radzić? Jak wspierać naszych bliskich?

To całkiem normalne, że podczas sytuacji kryzysowej czujemy się smutni, poddenerwowani, zaniepokojeni czy zestresowani. Pojawia się również lęk, który jest naturalną reakcją organizmu na różnego rodzaju trudności i zagrożenia. Poniżej znajdziesz kilka propozycji jak sobie z nim radzić.

 • Spróbuj porozmawiać z kimś zaufanym (np. przez telefon) . Być może jest to osoba z rodziny, przyjaciel czy przyjaciółka. Taka rozmowa może pomóc Ci się uspokoić i podnieść na duchu.
 • Zwracaj uwagę na ilość oglądanych i słuchanych informacji w mediach. Rozumiem, że warto być na bieżąco jednak ciągłe sprawdzanie wiadomości może wzmocnić poczucie lęku, co w konsekwencji może doprowadzić do paniki. Postaraj się dozować informacje – zmniejsz ich liczbę do np. 3 dziennie. Nie ukrywam, że poziom mojego lęku spadł, kiedy wprowadziłam tę zasadę w życie
 • Wiadomości, z których czerpiesz wiedzę na temat koronawirusa nie zawsze są rzetelne. Masa memów i postów w mediach społecznościowych roi się od fake newsów. Korzystaj tylko z rzetelnych źródeł informacji – takich jak: Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Główny Inspektorat Sanitarny, Polski Czerwony Krzyż.
  Natomiast zwróć uwagę, żeby w relacjach z innymi ludźmi stawiać granicę, kiedy druga osoba zaczyna nakręcać się i powtarzać plotki na temat panującej pandemii.
 • Jeżeli potrzebujesz pomocy w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa czy wykupieniu leków, sprawdź czy w Twoim mieście działa na Facebooku grupa pomocowa, np. „Widzialna ręka”. W wielu miastach zaczęły powstawać grupy, w których ogłaszają się zarówno osoby chętne do pomocy jak i te, które tej pomocy potrzebują. Jeżeli masz obniżoną odporność i obawiasz się wyjścia z domu, możesz napisać post z prośbą o pomoc. Odzew jest naprawdę duży i pokazuje jak wiele dobra i życzliwości jest w nas.
 • Zastanów się jak w przeszłości poradziłeś bądź poradziłaś sobie w stresowych sytuacjach. Co Ci pomogło? Być może i tym razem pomoże Ci to w zredukowaniu napięcia zgromadzonego w ciele.
 • Jeżeli nie masz doświadczenia, o którym pisałam w powyższym punkcie, zastanów się nad rozwijaniem swojej pasji. Zrób coś co sprawia Ci radość. Być może będzie to opieka nad Twoimi roślinkami, czytanie ulubionej książki lub zagranie w planszówkę z domownikami.
 • Wyznaczaj sobie cele na poszczególne dni i staraj się do nich dążyć.
 • Dbaj o zdrowy styl życia. Pamiętaj o regularnych posiłkach, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu.
 • Jeżeli masz poczucie, że poziom lęku jest bardzo wysoki i powyższe propozycje Ci nie pomagają – nie bój się poprosić o specjalistyczną pomoc. Porozmawiaj z psychologiem czy psychoterapeutą. W dzisiejszych czasach dużym udogodnieniem są konsultacje online.

Tak jak wspomniałam wyżej, to całkowicie naturalne, że w takiej sytuacji odczuwamy lęk. Mam nadzieję, że powyższe propozycję pozwolą chociaż w lekkim stopniu odetchnąć od trudnej sytuacji, której doświadczyliśmy. Bądźcie dla siebie dobrzy i życzliwi.

Źródło – https://www.facebook.com/pckpomorze/


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *